Luštěniny VI.-10. 6. 2023

Luštěniny VI.

Cílová páska je přetržena a tento rok nám skrze ní proběhlo 22 týmů o zhruba 80 statečných luštitelích. Náš šestý ročník Luštěnin se nesl v duchu Emila Zátopka a jeho běžeckých (ale i mimo-běžeckých) výkonů a aktivit. Našemu tradičnímu dešti jsme tento rok také úšpěšně utekli. Děkujeme všem zúčastněným, blahopřejeme vítězům a těšíme se na vás příští rok! 👋

Vítězné týmy

  1. 1
    Svědkové Baronovi
  2. 2
    La Kukaračita
  3. 3
    Strigy

Šifry a jejich řešení

Všechny šifry, jejich řešení a nápovědy jsou vám k dispozici

Startovní číslo

Luštěniny VI. - Šifra Startovní číslo

Co kdyby Emil běhal Orienťák?

Luštěniny VI. - Šifra Co kdyby Emil běhal Orienťák?

Emilova tretra

Luštěniny VI. - Šifra Emilova tretra (1)
Luštěniny VI. - Šifra Emilova tretra (2)

Helsinky 1952

Luštěniny VI. - Šifra Helsinky 1952

Jméno

Luštěniny VI. - Šifra Jméno

Tréninkový plán

Luštěniny VI. - Šifra Tréninkový plán

Rozhovor s Danou

Luštěniny VI. - Šifra Rozhovor s Danou

Emilův první závod

Luštěniny VI. - Šifra Emilův první závod

Bonusové informace k šifám

Každá šifra obsahuje menší, či delší doplňující informaci, která se váže buď s danou šifrou, nebo se stanovištěm šifry.

Startovní číslo

Právě se nacházíme na startu našich Luštěnin. Letos Vás čeká 8 šifer. Abyste se dostali do cíle, nemusíte je vyřešit všechny. Sami si zvolte strategii, která Vám bude sedět.

Přeskakovat šifry? Brát si nápovědy? Pokoušet se vyřešit prvních pár šifer bez nápověd a přeskočení? Je to jen na Vás. Každopádně se všichni uvidíme v cíli. Těšíme se tam na Vás! :)

Co kdyby Emil běhal orienťák?

Emil Zátopek, známý také jako Satupekka - Pohádkový Péťa, se stal doslova hrdinou finských fanoušků během XV. letních olympijských her 1952, které se konaly ve finských Helsinkách.

Helsinky měly hostit již olympiádu v roce 1940, ale ta byla zrušena z důvodu druhé světové války. Poprvé na těchto hrách se představili sportovci Sovětského svazu a jejich debut okamžitě ukázal, že se s nimi bude muset v budoucnu počítat.

Emilova tretra

“Nemůžeš? Přidej!” bylo životní krédo Emila Zátopka, které nejen často říkal, ale i jím žil. Dokazuje to i jeho zlatý maratonský úspěch z Helsinek roku 1952.

Jeho strategie pro maraton byla jednoduchá: držet se Jima Peterse, britského držitele světového rekordu. Po úmorných prvních patnácti kilometrech, kdy už Peters věděl, že přecenil své síly, se ho Zátopek zeptal, co si zatím o závodu myslí.

Překvapený Angličan řekl Zátopkovi ve snaze ho zmást, že tempo je dost pomalé. Čech tedy prostě zrychlil, Peters závod nedokončil a Zátopek vytvořil nový olympijský rekord.

Helsinky 1952

Maraton na olympiádě v Helsinkách v roce 1952. Právě na této trati získal Emil své třetí zlato z této olympiády. Pozoruhodnější je to i kvůli tomu, že tuto trať běžel Emil vůbec poprvé.

Jméno

Kromě toho, že byl skvělým běžcem, byl Emil pověstný svým velkorysým srdcem a dobrou povahou. Skvělý australský běžec Ron Clarke dosáhl v atletice mnoha velkolepých úspěchů, ale olympijské zlato mu vždy unikalo.

Když jel Ron Clarke navštívit Zátopka, ten ho doprovodil na letiště. Na poslední chvíli mu Zátopek něco vrazil do ruky. Clarke si myslel, že to bude nějaký tajný dokument, ale když nastoupil do letadla, byl šokován, když uviděl zlatou olympijskou medaili se Zátopkovým vzkazem: “Protože si ji zasloužíš!”. Řekl Clarke

Tréninkový plán

Emil Zátopek se zúčastnil 3 olympijských her v letech 1948, 1952 a 1956. Celkem si z těchto her odvezl 4 zlaté a 1 stříbrnou medaili, přičemž se účastnil běhů na 5000 m, 10 000 m a maratonu.

Rozhovor s Danou

Na stejných olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kde Emil získal zlato ve 3 disciplínách, získala Dana Zátopková, manželka Emila Zátopka, zlatou medaili v hodu oštěpem. Tento “zlatý” oštěp Emil později použil jako násadu na koště, aby měli doma s čím zametat. :)

Emilův první závod

Emil Zátopek byl známý běžec, ale málokdo ví, že studoval Vojenskou akademii v Hranicích a po jejím dokončení se stal vojákem z povolání.