Luštěniny III.-18. 7. 2020

Luštěniny III.

Třetí ročník Luštěnin. Náš standard deštivého počasí byl dodržen a hodnotíme tedy jako úspěšnou akci. Děkujeme vám všem, že jste přišli na naše již klasické upršené odpoledne.

Vítězné týmy

  1. 1
    Eště Nevim
  2. 2
    Edhouse 42
  3. 3
    Chromý tým se Safronem

Šifry a jejich řešení

Všechny šifry, jejich řešení a nápovědy jsou vám k dispozici

Filmové Klasiky

Luštěniny III. - Šifra Filmové Klasiky

Míček

Šifra míček byla zadána jako skutečný předmět. Zde na stránkach můžete naleznout pouze fotografie daného míčku. Pozor! Na fotkách se jedná o stejný míček.

Luštěniny III. - Šifra Míček

Dopis

Luštěniny III. - Šifra Dopis

Jiný Pohled

Luštěniny III. - Šifra Jiný Pohled

Skládačka

Luštěniny III. - Šifra Skládačka

Kruhy

Luštěniny III. - Šifra Kruhy

Kamera, klapka, akce!

Luštěniny III. - Šifra Kamera, klapka, akce!

Rozsypaný čaj

Luštěniny III. - Šifra Rozsypaný čaj

Mat nebo Pat

Luštěniny III. - Šifra Mat nebo Pat

Loga

Luštěniny III. - Šifra Loga

Bonusové informace k šifám

Každá šifra obsahuje menší, či delší doplňující informaci, která se váže buď s danou šifrou, nebo se stanovištěm šifry.

Filmové klasiky

Aukce filmových klapek je významným bodem doprovodného programu. Koná se od roku 1998. Každý rok je osloveno několik desítek význačných umělců z Česka i zahraničí, kteří obdrží filmovou klapku, již mají přetvořit na umělecké dílo (od maleb po plastiky). Takto umělecky ztvárněné klapky se pak draží ve veřejné aukci a výtěžek je určen na studentskou filmovou tvorbu. "

Minulý ročník bylo v nabídce 123 umělecky ztvárněných klapek, jejichž dražba celkem přinesla 2 654 000 Kč, což je nejvíc za celou historii. Největší zájem byl o klapku Jaroslava Němečka, jejíž cena se vyšplhala na 85 000 Kč.

Míček

Miloš Macourek byl český dramatik, básník a scenárista. Jako scenárista se podílel na mnoha českých komediích (např. Pane, vy jste vdova! nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku) a seriálech (především Arabela nebo večerníčky s Machem a Šebestovou).

Na nich spolupracoval především s režiséry Oldřichem Lipským a Václavem Vorlíčkem a už málo kdo ví, že Miloš Macourek pochází z nedaleké Kroměříže.

Dopis

MERS je Zlínská kapela, která se nerada škatulkuje do určitého hudebního žánru. Tvrdí o sobě, že je jejich hudba různorodá od pop/rocku až po alternativní směry.

Mezi jejich největší úspěchy patří soundtrack k filmu INTIMITY režiséra Iva Macharáčka a scénaristy Evžena Gogely (Tajemství staré bambitky).

Jiný pohled

Baťův mrakodrap nechal postavit Jan Antonín Baťa ve Zlíně podle projektu architekta Vladimíra Karfíka v letech 1936 - 1938 jako sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa.

Budova má číslo 21, říká se jí proto „jednadvacítka“. Označení budov v Baťově závodě bylo podle amerického stylu, kdy číslo udává přesnou polohu budovy v areálu, neboť první číslice (tedy dvojka) označuje řadu budovy (počítáno od východu k západu) a druhé číslo (tedy jednička) představuje řadu budovy (číslováno od jihu k severu).

Původně měla být administrativa firmy soustředěna do tří navzájem propojených třípodlažních budov. Avšak architekt Karfík přišel s návrhem jedné výškové budovy a Jana Antonína Baťu pro svou představu získal. Mrakodrap má 16 pater a výšku 77,5 m. Během výstavby se uplatnil standardní zlínský modul 6,15 * 6,15 m, který byl použit u většiny budov stavěných firmou Baťa.

Vzhledem k výšce stavby se jednalo o druhou nejvyšší budovu Evropy. Vyšší v té době byl již jen palác Všeobecné bankovní jednoty v Antverpách známý jako Boerentoren, mající výšku 87 m (dnes 97 m). Nejvyšší budovou světa tehdy byla Empire State Building v New Yorku o výšce 381 m.

Skládačka

Elmar Klos (26. ledna 1910 Brno - 19. července 1993 Praha) byl český filmový režisér, scenárista, dramaturg, pedagog a filmový manažer. Od roku 1934 působil ve Zlíně, na Kudlově, u Baťovy filmové firmy.

Mezi jeho největší filmové úspěchy patří film Obchod na korze z roku 1965, který získal o rok později Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Filmografie: 1952 Únos, 1955 Hudba z Marsu, 1957 Tam na konečné, 1958 Tři přání, 1963 Smrt si říká Engelchen, 1964 Obžalovaný, 1965 Obchod na korze, 1969 Touha zvaná Anada, ... Tak co, znáte některé z nich? :)

Kruhy

Budova od architekta Františka Lýdie Gahury, otevřená v roce 1933, rok po smrti Tomáše Bati, je nejhodnotnější památkou zlínského konstruktivismu a vrcholem fenoménu tzv. baťovské architektury.

Na první pohled je idea památníku jednoduchá: prázdný hranol umístěný ve viditelné poloze nad městem, v ose stoupajícího parkového prostoru, tvořený několika moduly zlínského skeletu o rozměrech 6,15 * 6,15 m a opláštěný pouze katedrálním sklem; uvnitř osudný letoun Junkers F 13, ve kterém Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul krátce po startu z nedalekých Otrokovic při plánované letecké pracovní cestě do švýcarského

Möhlinu. Jeho mimořádnost spočívá v tom, že do něj architekt Gahura vtělil přímo vlastnosti Tomáše Bati - velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus, prostotu, pravdivost a poctivost - a vyjádřil je stavbou samotnou.

Kamera, klapka, akce!

Velké kino se nachází v centru Zlína. Spolu s ostatními funkcionalistickými budovami tvoří dominantu náměstí Práce a je jednou z charakteristických tváří centra moderního Zlína.

Funkcionalistickou stavbu architekta Františka Lydie Gahury nechala v roce 1932 postavit firma Baťa, původně jako provizórium. I díky tomu při stavbě byla použita unikátní svařovaná ocelová konstrukce, v takovém rozsahu vůbec poprvé na území tehdejšího Československa. '

Od roku 1961 se v něm každoročně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Budova je od roku 2001 chráněna jako kulturní památka.

Původní kapacita sálu kina převyšovala 2 500 míst, jednalo se o první objekt kulturní vybavenosti ve Zlíně určený pro masovější návštěvy. Svou ohromnou kapacitou se stalo největším předválečným kinem v Československu. I současný počet míst (1 010) řadí toto kino k největším kinosálům v republice.

V roce 2016 byl vypracován posudek, podle kterého má kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí, kino je tak od 1. 3. 2016 uzavřeno. Pro další provoz je potřebná komplikovaná rekonstrukce budovy, s níž však město Zlín, které kino vlastní, počítá. V současné době se připravuje ve spolupráci s památkáři rekonstrukce, po jejímž ukončení bude kino nadále sloužit svému účelu.

Rozsypaný čaj

Zlín Film Festival (též Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež) je mezinárodní filmový festival určený pro děti a mládež, který se pořádá na přelomu května a června ve Zlíně. První ročník se uskutečnil již v roce 1961 jako národní přehlídka československé kinematografie pro děti. V průběhu následujících desetiletí se ze zlínského festivalu stala významná mezinárodní filmová událost.

Přestože v podtitulu názvu se hovoří o dětech a mládeži, festival nabízí filmový i doprovodný program všem věkovým kategoriím. V posledních letech se festivalové filmové projekce uskutečňují nejen v samotném Zlíně, ale i v řadě dalších měst České republiky. Návštěvnost zlínského festivalu má dlouhodobě vzrůstající tendenci. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost 95 000 dětí i dospělých.

Mat nebo Pat

Útulek pro zvířata v nouzi Zlín Vršava je situován nedaleko zastavěné části Zlína a je přístupný městskou hromadnou dopravou. Kapacita útulku umožňuje umístit zde až 80 psů a 40 koček a může na přechodnou dobu sloužit i jako útočiště pro handicapovaná volně žijící zvířata, jako jsou například ježci a ptáci. Jen za rok 2017 zde přijali 521 psů a 340 koček.

Loga

Po patnácti letech provozu ukončil svou službu na linkách MHD Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice první nízkopodlažní kloubový trolejbus.

Vozidlo Škoda 25 Tr Irisbus má najeto 1 021 121 kilometrů. Podle znaleckého posudku i doporučení výrobce se po vzniklé závadě již nevyplatí trolejbus opravovat.